Dobrze płatna praca? Język chiński ją zagwarantuje!

Jeszcze kilkanaście lat temu z Chinami kojarzyły nam się wyłącznie tandetne produkty oznaczone legendarnym „Made in China”. Słabe wykonanie, często podróbka. Tak było kiedyś. Przez ostatnie lata Chiny bardzo rozwinęły swój przemysł i zaczynają dominować w wielu wiodących branżach. Niektórzy eksperci finansowi na pytanie, który z krajów jest w tym momencie najpotężniejszy, nie odpowiedzą „Stany Zjednoczone” lub „Japonia”. Odpowiedzą: „Chiny”.

Wciąż możemy natrafić na tanie podróbki, które budują mało przychylną opinię produktom pochodzącym z Chin. Jednak w tym kraju stworzono wiele znanych marek, wykupiono wiele zagranicznych koncernów. Wielkie marki właśnie tam kierują swoją produkcję, z racji na niskie koszty. To oczywiście nie podoba się wielu ludziom, ponieważ wiąże się to z wyzyskiem i katastrofalnymi warunkami pracy. Nie zmienia to faktu, że Chiny nie są już synonimem słabego wykonania.

Co więcej, wiele chińskich firm wkracza na europejski rynek. Nie zależy im na wyszkolonych pracownikach z długoletnim doświadczeniem w branży. Stawiają na znajomość języka chińskiego, zakładając, że łatwiej będzie kogoś nauczyć fachu, niż swojego, bądź co bądź, trudnego języka. Dlatego też, osoba, która dzisiaj zna język chiński, bez większych problemów powinna znaleźć dobrze płatną pracę w jednej z takich firm.

Rosnący trend tego języka zauważyła także polska edukacja. Niektóre szkoły w naszym kraju, już teraz dają możliwość wyboru języka chińskiego w szkołach średnich, jako drugiego języka obowiązkowego za angielskim. Socjologowie szacują natomiast, że do roku 2025 język chiński może w wielu szkołach zastąpić język angielski. To akurat wydaje się mało realne, ponieważ w mowa Szekspira stała się popularna także w Chinach, bez wątpienia, wciąż będzie to język uniwersalny w wielu regionach świata. Jednakże, już teraz wiadomo, że nauka języka chińskiego bardzo popłaca. Choć, trzeba przyznać otwarcie, jest to język wyjątkowo trudny, który przez wielu ekspertów jest uważany za trudniejszy od Polskiego, który na liście najbardziej wymagających języków zajmuje czołową lokatę.

Dodaj komentarz