Ubezpieczenie samochodu z drugiej ręki – czym się kierować?

Ubezpieczenie samochodu z drugiej ręki – czym się kierować? - 1 2024

Wtórny rynek samochodowy w Polsce jest bardzo popularny. Zarówno w Internecie, jak i na giełdach samochodowych odnaleźć można wiele ofert sprzedaży aut używanych, z tak zwanej „drugiej ręki”. Oferty te są kuszące, jednak trzeba być w ich przypadku bardzo czujnym i dopilnować najdrobniejszych szczegółów. W głównej mierze warto zainteresować się kwestią obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Sprawdzenie OC używanego auta

Jest to pierwsza i podstawowa sprawa, jaką powinniśmy załatwić szukając samochodu z drugiej ręki. Zorientowanie się, jak przedstawia się aktualna sytuacja ubezpieczeniowa samochodu, który chcemy odkupić, leży w naszym interesie i możliwie najszybciej powinniśmy tę kwestię poruszyć z dotychczasowym właścicielem auta. Warto zapytać go o aktualność obecnego OC auta oraz o termin, w którym ono wygasa. Co jest bardzo istotne, to fakt, że polisa OC przypisana jest do pojazdu i wraz z zakupem „przechodzi” na nowego właściciela, a jej brak grozi wysokimi karami finansowymi. Należy również mieć na uwadze, że towarzystwo ubezpieczeniowe może zadecydować o ponownym obliczeniu składek (tzw. rekalkulacja OC), chcąc dopasować ich wysokość do nowego właściciela auta.

Kontakt z ubezpieczalnią

Uregulowania kwestii ubezpieczenia samochodu kupionego z drugiej ręki można dokonać po prostu przez skontaktowanie się z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym pojazd posiada aktualną polisę. Dzięki kontaktowi z ubezpieczalnią może okazać się bowiem, że jeśli zawnioskujemy o rekalkulację składek, a będziemy mieli lepsze warunki niż dotychczasowy właściciel, to zostaną one pomniejszone. Dobrze jest umówić się na spotkanie z przedstawicielem również w sytuacji, gdy OC w niedługim czasie ulegnie zakończeniu. Ustalenie szczegółów pomoże zachować spokój i utrzymać sprawę OC auta pod kontrolą.

Porównywraki ubezpieczeniowe

Wielu kierowców popełnia zasadniczy błąd, przez który przychodzi im przepłacać za ubezpieczenie. Robią to decydując się na pierwszą ofertę, jaka została im zaprezentowana. Jednak obecnie rynek ubezpieczeniowy jest na tyle rozwinięty i różnorodny, że powinniśmy brać pod uwagę wiele możliwości i porównywać ze sobą propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Tym bardziej, że składki za OC nie wszędzie są takie same – w przeciwieństwie do zakresu ubezpieczenia. Aby porównać ze sobą oferty różnych towarzystw zaleca się korzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeniowych.