Przerzedzone włosy – poważny problem?
To jeden z największych problemów, z którymi zmagają się mężczyźni, choć zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia. Inaczej jednak „prezentuje” się, jeśli rozpatruje się go od strony psychicznej, co ostatecznie może również wpłynąć na kondycję fizyczną.
Łysienie pojawia się w dużej części populacji – w różnym wieku i z różnych przyczyn. Powszechny jest pogląd, według którego łysienia nie da się powstrzymać i po prostu należy się do tego przyzwyczaić.
Rzeczywiście, jeśli coraz mniejsza liczba włosów na głowie nie staje się przyczyną pogorszenia nastroju, a nawet depresji – nie warto „na siłę” robić z tego procesu fizjologicznego problemu. Dzisiejsza moda pozwala znacznie łatwiej zaakceptować brak włosów. Odpowiednio „dobrany” do kształtu twarzy i głowy zarost czy okulary potrafią uczynić wiele dla atrakcyjnego wyglądu.
Trudno dziś zauważyć nieudolne próby maskowania łysiny za pomocą różnych, iście ekwilibrystycznych fryzjerskich sztuczek, z których jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu prym wiodła słynna zaczeska.
Jeśli łysienie jest jednak problemem – warto poznać przyczyny tego procesu.
Łysienie – geny, stres, niezdrowe odżywianie
Wypadanie włosów często ma związek z genetyką. Rzeczywiście tak jest, że jeśli ojciec albo dziadek zmagali się z tym problemem, można zakładać, że i kolejne męskie pokolenia również nie będą narzekać na nadmiar włosów.
Przyczyn łysienia jest jednak więcej. Niektóre mogą wynikać z powodów medycznych, czyli występują przy przebiegu niektórych chorób, jednak najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym To nic innego jak efekt zmian hormonalnych, związanych z testosteronem.
Wypadanie włosów może się również wiązać z nieodpowiednią dietą, ubogą w składniki odżywcze. Zmiana sposobu odżywiania, w tym m.in. zwiększenie ilości warzyw i owoców, postawienie na produkty pełnoziarniste i odpowiednie nawodnienie organizmu może wzmocnić włosy.
Na wypadanie włosów wpływa również permanentny stres. Radzenie sobie z nim, w tym najlepiej za pomocą zwiększenia aktywności fizycznej, może również przynieść pozytywne skutki.
Warto też zwrócić uwagę na tak prozaiczny powód problemów z włosami jak stosowanie kosmetyków, które mogą nadmiernie wysuszać skórę głowy i tym samym negatywnie wpływać na kondycję mieszków włosowych.
Wizyta u dermatologa?
Jeśli podjęte wysiłki nie przynoszą pozytywnych rezultatów, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Warto wybrać się do dermatologa albo do trychologa, który w sposób precyzyjny określi przyczynę problemów z włosami.
Wielu mężczyzn nie jest w stanie zaakceptować wypadania włosów i postępującego łysienia, szczególnie wtedy, gdy jego pierwsze oznaki pojawiają się w młodym wieku. Jeśli mamy pewność, że nie będziemy w stanie powstrzymać postępującego łysienia – ostatecznym ratunkiem może być zabieg przeszczepienia włosów.
Zabieg taki nie zawsze jednak jest skuteczny, dlatego najlepszym sposobem na łysienie jest wypracowanie w sobie umiejętności zaakceptowania tej zmiany, która zazwyczaj stanowi jedynie problem natury estetycznej.
Nie chcesz dłużej czekać i masz zamiar wprowadzić istotne zmiany w diecie już tej zimy? Zobacz jak stworzyć zimowe menu najlepsze dla zdrowia!
Warto zainteresować się dutasterydem. Jest to jedyny środek, który skutecznie hamuje łysienie u mężczyzn i nie ma generalnie drastycznych skutków ubocznych.