Rozładowany akumulator to zmora wielu kierowców. Nieoczekiwane trudności podczas uruchamiania pojazdu potrafią wyprowadzić z równowagi, szczególnie, gdy musimy znaleźć się w danym miejscu, jak najszybciej.
Rozładowany akumulator to zmora wielu kierowców. Nieoczekiwane trudności podczas uruchamiania pojazdu potrafią wyprowadzić z równowagi, szczególnie, gdy musimy znaleźć się w danym miejscu, jak najszybciej. Prostownik do ciężarówki to obowiązkowe wyposażenie każdego zawodowego kierowcy, który pokonuje długie trasy.
W jakich sytuacjach akumulator może się rozładować?
Nagłe odmówienie posłuszeństwa pojazdu zdarzyć się może w najmniej oczekiwanej sytuacji. Najczęstszą przyczyną rozładowanego akumulatora jest pozostawienie przez kierowcę włączonych świateł czy innego rodzaju odbiornika prądu – wówczas energia czerpana jest bezpośrednio z akumulatora. W pewnym momencie urządzenie traci swoje zasoby i następuje rozładowanie. Prostownik do ciężarówki zmienia przemienne napięcie na stałe, pozwalając tym samym na przywrócenie pełnej sprawności baterii.
W trakcie ładowania akumulatora bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Przede wszystkim konieczne jest odłączenie urządzenia od elektroniki pojazdu. Prąd nie jest wówczas pobierany przez znajdujące się w pojeździe odbiorniki. Brak odłączenia skutkować by mógł wydłużeniem procesu ładowania.
Jak wygląda proces ładowania akumulatora?
Prostownik podłączony musi być w odpowiedni sposób. Przewód o czerwonej barwie przyłączyć należy do bieguna dodatniego baterii, czarny natomiast znaleźć musi się na biegunie ujemnym. Pomyłka na tym etapie doprowadzić by mogła do uszkodzenia bezpiecznika, w konsekwencji czego konieczna by była jego wymiana. Po właściwym podłączeniu kabli możliwe jest przyłączenie prostownika do źródła zasilania. Ważne jest także ustawienie wymaganych parametrów ładowania. Ładowanie odbywać się musi w bezpiecznych warunkach – w miejscu suchym. W zależności od rodzaju prostownika, czas niezbędny na pełne ładowanie może się nieco od siebie różnić. Należy pamiętać także o właściwym odłączeniu sprzętu od akumulatora. Przede wszystkim należy wyciągnąć wtyczkę z kontaktu, a następnie ściągnąć klemy z biegunów akumulatora – w pierwszej kolejności czarny, w drugiej czerwony.
Elektronika do ciężarówek obejmuje znacznie więcej niż prostowniki. Inne, niezbędne części do samochodów ciężarowych to: adaptery, gniazda, odłączniki, oprawki żarówki, przekaźniki, przetwornice, przewody elektryczne, rozruchowe, puszki elektryczne, sygnały dźwiękowe, wtyczki, zaciski akumulatora czy złącza konektorowe. Oczywiście bardzo ważne jest zaopatrywanie się w solidne i wytrzymałe akcesoria wyłącznie u renomowanych sprzedawców – np. w sklepie Kamar.